You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Být či nebýt zdatný

Míru životní odolnosti neboli zdatnosti máme každý jinou, ale každý ji můžeme tréninkem posílit. Platí to pro psychickou i fyzickou odolnost. Obě spolu úzce souvisí. Budeme-li posilovat jednu, zlepší se nám obě. Posílíme své zdraví a imunitu.

Lidskou evolucí jsme si dokázali život velmi ulehčit, myslím fyzicky. V jiných směrech bych si tak jistá nebyla. Většinu činností za nás vykonávají všemožné přístroje. Fyzická zátěž mnohým z nás zmizela z každodennosti. Přestala být podmínkou k přežití. To se odráží kromě fyzické kondice i na našem duševním zdraví. Bez aktivního pravidelného pohybu a vystavování se fyzickému stresu se nám žít dobře nebude.

Souvisí to mimo jiné s vyplavováním stresových hormonů, a ten, který nás vzhledem k odolnosti zajímá, je kortizol. Sekrece kortizolu vede k procesům, které usměrňují a čerpají energii, a hlavně připravují tělo tak, aby si poradilo se stresovou činností. Kortizol současně reguluje tlak a kardiovaskulární činnost, pomáhá imunitnímu systému reagovat na záněty a infekce. Naopak příliš mnoho kortizolu v krvi podporuje zánětlivé onemocnění. Dostává-li se do krve kortizolu nadbytek, což je zaviněno dlouhodobým stresem nebo nedostatečnou odolností, nastává potlačení imunitních funkcí. Přicházejí úzkostné stavy, nespavost, vysoký krevní tlak, inzulinová rezistence, obezita, u žen neplodnost a u mužů impotence, také nerovnováha ostatních hormonů a další symptomy. Ve zkratce to znamená, že je nejpřijatelnější střední cesta. Dostatek fyzického a psychického stresu, a tím i dostatek kortizolu v krvi, podporuje imunitní systém, povzbuzuje motivaci, radost a posiluje vědomí o naší síle. Proto je přínosné si fyzickou zátěž vědomě navozovat, a tím zdatnost trénovat.

Fyzickou odolnost lze posilovat jak jinak než fyzickou aktivitou, otužováním a přijímáním nekomfortních životních situací a činností. Jsou to všechny činnosti, které se ve volné přírodě mohou vyskytnout. Stejně tak, když si musíme vše potřebné k přežití obstarat vlastním přičiněním. Život v civilizaci nás o tyto situace ochuzuje tím, že máme vše na dosah. Pro uspokojení nejen základních životních potřeb stačí jen objednat a použít platební kartu. Je úsměvné, že musíme naopak vynaložit energii (například se někam dopravit), abychom se se zátěžovými situacemi setkali. Pro příklad mě napadá skautský tábor, pobývání v přírodě při nevlídném počasí, kempování ve volné přírodě anebo vykonávaní adrenalinových sportů.

Žijeme v přetopených domovech, jídla a pití máme vždy dostatek a fyzickou aktivitu vykonáme, jen když opravu chceme. Tuto skutečnost si už nepovažujeme, ale je pro nás samozřejmostí. Zeptejte se dětí, určitě mou tezi podpoří. Díky tomu se stáváme více náchylní, nespokojení a zranitelní.

Abychom mohli zažívat pocity štěstí, musíme zažít pro zachování rovnováhy nepohodu a bolest jak psychickou, tak fyzickou. To je nepsaný zákon přírody. Nestačí ale zažívat jen nepohodu psychickou, které bohužel zažíváme příliš. Pokud v rozumné míře neprožíváme obě, mozek si ji utvoří sám ve formě ztráty vůle, špatné nálady, nedostatku motivace, v horším případě nemoci, úzkosti a depresi.

Nechci Vás ani sebe nutit k hladovění, žíznění, úmyslnému utrpění a nebezpečným aktivitám, ale pozvat si pravidelně do života trochu nepohodlí, náročné fyzické aktivity a občasné překročení svých hranic je dar. Formou hry a dobrodružství to může být i zábava nejen pro děti. Když takovou překážku zdoláme, skvělý pocit je odměnou. Ušetříme za teplou vodu i topení. Zvýší se naše psychická zdatnost i odolnost vůči stresu, která je zvláště v dnešní době velmi důležitá. Zlepší se nám imunita, budeme otužilejší a také si budeme více vážit pohodlí svého domova. A co vím zaručeně, že se nám zlepší nálada, rozšíříme si obzory a kdo ví, třeba si v tom najdeme zálibu.

Jak a jestli to uděláte, už nechám na Vás. Věřte a pečujte o své zdraví. A nezapomeňte na zlatou střední cestu.


#verimvesvezdravi
  • Sdílet příspěvek

Odeslat komentář

Zuzana Steigerwaldová

Kouč a psychoterapeut

Pomáhám nalézat cestu ke spokojenému a svobodnému prožívání a při utváření souladu duše, mysli a těla.

Prohlédnout profil