You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Vztah k vlastnímu tělu

Jako trenér a psychoterapeut mohu ze zkušeností svých klientů i mých vlastních říci, že kladný, zdravý, vlídný, přijímající a pečující vztah ke svému tělu je důležitým předpokladem ke spokojenému prožívání se sebou samým i s druhými.Je přirozené, že se naše tělo se hned po narození stává zdrojem pozitivních i negativních prožitků. Vztah s tělem se tvoří celý život. Ten bazální si utváříme v dětství a dospívání, kdy jsme více ovlivněni okolím a nemáme život ve svých rukou. Přejímáme soudy, postoje i vztahy k sobě samému od druhých. Stejně jako se nám může postoj ke svému tělu kdykoliv narušit, můžeme ho i vědomě zlepšit.

Naše tělo je s námi každý okamžik celý život. Být s ním v souladu a pracovat na kladném vztahu s ním je pro nás přínosnější než starost o něj vzdát. Nakonec skutečně záleží jen na nás.

I když nám vztah k našemu tělu naruší okolí a zkušenosti, spravit ho můžeme jen my sami, třeba s pomocí někoho dalšího.


Naše tělo je naše, ne druhých

Není rozhodující, jak naše tělo vypadá a zda splňuje normu, ale jak se v něm cítíme. Věřte! Není podmínkou, že lidé splňující společenský ideál tělesné dokonalosti mají vztah dobrý a zdravý. Často se s tím při své práci setkávám.

Odstranit si z domova všechny zrcadla, být naštvaný na sousedku, která má o dvě konfekční velikosti méně, nebo mít snahu přestat se tělesně vnímat a říkat, že mi na tom nezáleží, není správným řešením. On se totiž náš vztah vždy nějak projeví. Ať už ve formě bolesti, úrazu, nemoci fyzické nebo duševní, nebo v jakékoliv oblasti života (pracovní, intimní, společenské, …)

Cesta ke zdravému vztahu vede skrze ZMĚNU mnohého, ale začíná u SEBEPŘIJETÍ. Zní to snadno, ale přijmout sebe je mnohem těžší než druhého. Ano. Vedou skrze slova, vyjádření pocitů, uvědomění a bytí u sebe …

Pokud se Vás téma osobně dotýká nebo máte pochybnosti o vašem vztahu ke svému tělu a chtěli by jste to změnit, jste u mě vítání.


#verimvesvezdravi
  • Sdílet příspěvek

Odeslat komentář

Zuzana Steigerwaldová

Kouč a psychoterapeut

Pomáhám nalézat cestu ke spokojenému a svobodnému prožívání a při utváření souladu duše, mysli a těla.

Prohlédnout profil