You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Vztah k pohybu

Pohyb je růst. Růst je základem a podmínkou našeho života. Přesto mnoho lidí nemá k pohybu kladný vztah. Není divu, že si tím dělají život obtížnější. I když si to ani nemusí uvědomovat.Nemáme-li dobrý vztah k pohybu, těžko budeme mít život v rovnováze.

Vztah k pohybu si utváříme celý život. Úplný základ, který nás do určité míry pohybově směruje, získáváme v dětství. Například jaký vztah k pohybu měli rodiče? Jaký prostor mi ponechali, abych si sám vztah vytvořil? Zda o mě neměli příliš velký strach a nepřenesli ho tak na mě? Zda neměli příliš vysoké nároky a neplnili si skrze mě své sportovní sny? Zda jsem nepřevzal jejich hodnocení svých pohybových kvalit? Tyto s mnohé další okolnosti vztah formují.

Pokud nemáme kladný vztah k pohybu, a proto se mu vyhýbáme, naše tělo trpí. Svaly ochabují, jiné se v důsledku toho zkracují. To ovlivní celkové držení těla, metabolismus, produkci hormonů, činnost mozku a jiné další důležité životní procesy.

Tělo a duše jsou neodmyslitelně spojeny. Upozadíme-li přirozený tělesný pohyb, zákonitě se to odrazí na duši a mysli.


Na každém vztahu se dá pracovat. Platí to i pro vztah k pohybu.

Možná, že Váš vztah k pohybu není ani tak váš, jako spíš určený blízkým okolím a zkušenostmi. Možná by jste rádi překonali odpor ke sportu a pohybu, protože ás bolí záda, máte málo energie, potíže s trávením nebo vám začíná chybět inspirace a radosti ze života. Druzí vás nutí a radí, ale vám se nechce. Nemáte čas nebo sedíte celý den u PC a nedokážete v sobě najít motivaci k tomu se zvednout a jít se hýbat. I tak to nemusíte vzdávat.

Mám vyzkoušeno, že někdy se "jen" přinutit nestačí a cesta ke změně vede nejprve přes slova, rozhovor a hledání příčin. Nalézt důvod, proč to nejde a co mi brání si k pohybu utvořit kladný vztah, je prvním krokem k úspěchu.

Pokud ve čtení nacházíte sebe nebo někdo blízkého, chcete-li, ozvěte se mi a nebo článek pošlete dál. Jste vítáni.


#verimvesvezdravi
  • Sdílet příspěvek

Odeslat komentář

Zuzana Steigerwaldová

Kouč a psychoterapeut

Pomáhám nalézat cestu ke spokojenému a svobodnému prožívání a při utváření souladu duše, mysli a těla.

Prohlédnout profil