You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Vědomé dýchání

Dýchání je podmínkou života. Každý den se nadechneme průměrně 20000 krát. Většinou nevědomě. Dech je pro nás samozřejmostí, kterou když proměníme za výjimečnost, podpoří náš klid, sílu a zdraví. Ruku na srdce, je pro Vás uvěřitelné, že něco tak obyčejného a co máte k dispozici neustále, by vám mohlo být ještě více ku prospěchu? Přimlouvám se, zkuste to.
Vědomé dýchání je cestou od vnějšího světa k sobě samému.

Celý den jsme zapřaženi prací, rodinou, povinnostmi. Energii vynakládáme směrem ven a pro nás samotné často už nezbývá. Vědomým dýcháním plníme své energetické zásoby a okysličujeme tělo a orgány více než dechem samovolným.


Dech je barometrem, jak se nám fyzicky i duševně daří.

Mnohdy se nám těžko uvědomuje, jak nám vlastně je. Cítíme, že jsme nepohodě nebo v napětí, ale nerozumíme, co je příčinou a důsledkem. Upřeme-li pozornost na svůj dech, snáze se napojíme na své pocity a tělesné vnímání.


Vědomé pomalé hluboké dýchání zpomaluje srdeční frekvenci.

Může nám být nápomocno v situacích, kdy jsme ve stresu, máme strach, rozbuší se nám srdce. Pomalým dýcháním si sami srdeční tep můžeme upravit. Současně upřeme pozornost jiným směrem, který nám dodá potřebný odstup.


Vědomé pomalé dýchání zklidňuje aktivitu mozkové kůry.

Dle měření EEG bylo zaznamenáno prokazatelně více takzvaných alfa vln, které vedou ke stavu zklidnění a relaxace. Upravuje se tak i emoční rozpoložení a napomáhá k pocitu životní pohody.


Důvodem častých zdravotních potíží je odpojení nebo nesoulad tělesna od duševna.

Ať je důvodem cokoliv, často zapomínáme na své tělo a/nebo duši. Nebo naopak upíráme svůj zájem jen jedním směrem. Upozaďujeme se horlivým plněním životních rolí (pracovních, rodičovských, partnerských, společenských a jiných). Zapomínáme si všímat, jak se nám daří a nebo co je příčinou nemoci. Často signály ignorujeme, až nás bolest a nemoc donutí k radikální léčbě. Protože už není jiné cesty, navštívíme lékaře. Ptáme se ho na své zdraví, na to co potřebujeme k uzdravení.

Vědomé dýchání je vlastně taková každodenní preventivní prohlídka a místo lékaře si můžeme odpovídat sami. Tréninkem dýchání se naučíme své tělo vnímat a signály naslouchat.


Jak na dýchání prakticky?

Osobně jsem se k vědomému dýchání dostala až skrze mou profesi, při které podporuji své klienty k tělesnému a duševnímu uvolnění. Nespoléhám se na jednu techniku a přístup. Stále hledám a objevuji další způsoby a sama jimi žiji. Vědomému dýchání věnuji pár minut denně. Cítím-li potřebu, praktikuji ho i v průběhu dne a vždy před spaním. Je to opravdu jednoduché. Dýchat umí každý. Vůbec nevadí, nejste-li mistry na konkrétní dechové techniky. Je potřeba si najít čas a vědomě o své dýchání, tělo a duši pečovat.

 • Najděte si místo, kde budete mít klid a ticho.
 • Pohodlně se usaďte nebo si lehněte. Ale pozor, ať neusnete dřív než se ke svému dechu dostanete.
 • Zavřete oči a začněte pozorováním Vašeho automatického dechu.
 • Postupně prodlužujte nádech i výdech. Vnímejte, jak se s každým výdechem tělo příjemně uvolňuje.
 • Je-li vám to příjemné, podpořte výdech hlasitým vzdechem.
 • Věnujte vždy alespoň jeden nádech a výdech konkrétní části těla. Postupně od hlavy až k patě prodýchejte celé tělo. Vizualizujte si uvolnění jednotlivých částí těla. Svaly, které jsou i přirozeným stresem ztuhlé se postupně uvolní.
 • Nezapomeňte na hlavu, páteř a orgány. Těm věnujte obzvlášť pozornost. Podpoříte jejich činnost a postupně více se na ně napojíte. Kdo jiný by měl znát vaše srdce, játra, žaludek, ledviny, … než Vy sami.
 • Zkuste skrz dech navnímat, zda někde v těle necítíte tlak, bolest.
 • Ptejte se sami sebe, jak se vám tělesně daří a co by jste případně potřebovali pro úlevu.
 • Vědomě přijměte své tělo takové jaké je. Je jen vaše.
 • V další fázi věnujte pozornost své duši.
 • Ptejte se sami sebe, jak se Vám duševně daří a co by jste potřebovali.
 • Pokud se Vám do mysli stále motají povinnosti, jednoduše je zaparkujte. Pomyslně je vezměte a pověste na zeď. Můžete se jim věnovat za chvíli. Teď a tady je čas jen pro Vás a to je nejdůležitější.
 • Cítíte-li neklid, úzkost nebo obavy, zkuste vydržet. Jen dýchejte a počkejte až se vaše mysl zklidní …
 • Buďte na sebe vlídní a trpěliví.


#verimvesvezdravi
 • Sdílet příspěvek

Odeslat komentář

Zuzana Steigerwaldová

Kouč a psychoterapeut

Pomáhám nalézat cestu ke spokojenému a svobodnému prožívání a při utváření souladu duše, mysli a těla.

Prohlédnout profil