You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Proč je důležitá regenerace? Aneb jít si lehnout a spát nestačí

Když se mých klientů zeptám, jak přemýšlí a co dělají pro to, aby správně regenerovali, většinou na mě mlčky a udiveně upřou zrak. Doptám-li se na odpočinek, už se dozvím více. O kvalitě nelze vždy hovořit. Při vší úctě k lenošení nebo naopak k těm, pro které je spánek ztráta času. Nechci slovíčkařit, ale význam obou slov by mohl být za ideálních podmínek stejný. Je ale jasné, že pod pojmem odpočinek si jednoduše představíme například siestu po obědě nebo jakoukoliv aktivitu spojenou se spaním, ležením, lenošením a válením se (vyjma odpočinku aktivního – o tom až jindy).

Tak tedy k věci, jak je to s kvalitní regenerací? Proč a pro koho je vlastně tak důležitá?

Je důležitá úplně pro všechny, nejen pro sportovce a děti. Je důležitá nejen pro růst, ale i pro naše duševní a tělesné zdraví, pro imunitní systém, při léčbě (nemoci, úrazu), pro úplné zotavení se po nemoci nebo úrazu, pro krásu, vlídné stárnutí, sílu, energii, bystrost atd. To asi není nic nového, že? Jenže jít si lehnout nestačí. Aby tělo mohlo v noci regenerovat, měli bychom mu k tomu připravit vhodné podmínky. Je to tak. Bohužel i bohudíky si to musíme zařídit sami. Záleží to na nás.

  • Je důležité, abychom v noci nezatěžovali organismus těžkým trávením. Znamená to, že bychom měli večeřet nejméně 3 hodiny před spánkem a večeře by neměla obsahovat sacharidy a těžce stravitelné potraviny. Jak by taková lehká večere mohla vypadat se dozvíte v některém z dalších příspěvků.
  • Pokud tělo budeme intoxikovat, místo regenerace nastane složitý proces nutný pro vyloučení všech toxických látek z těla ven. Organismus nebude odpočívat, ale uklízet. Špatná zpráva je (i pro mě), že pokud chceme regenerovat, neměli bychom pozřít ani kapku alkoholu. Ano, ani kapku. Za alkohol se počítá i víno a pivo k večeři, bohužel. To samé platí o cigaretách a jiných omamných látkách. Řadí se sem i cukr a sladké nealkoholické nápoje.
  • Stresový hormon kortizol zpomaluje regeneraci. Budeme-li těsně před spaním přemýšlet nad starostmi, nebo ještě dohánět pracovní resty, okrademe své tělo o zasloužený odpočinek.
  • Stejně tak je důležité tělesné uvolnění. Stačí pár vědomých nádechů a výdechů, abychom neusínali ve svalovém napětí. Alespoň částečné uvolnění se dostaví po krátké meditaci před spánkem.
  • Je mnoho dalších způsobů, jak podpořit regeneraci, ale tím základním je o tom přemýšlet a uvědomovat si, že regenerace je opravdu důležitá pro naše zdraví. Alespoň několik večerů z celého týdne (čím více, tím lépe) jít spát brzy, nasycený do polo syta, napojený "jen" čistou vodou a hodinu před spaním myslet na příjemné věci. Například si utvořit rituál "tří dobrých zážitků dnešního dne". Mohou to být i maličkosti. Když si je uvědomím, dám jim větší váhu a moc. A tím posledním je vědomé uvolnění všech částí těla a svalů. Dobře se provádí se zavřenýma očima, kdy s každým nádechem a výdechem vědomě uvolňujeme jednotlivé části těla.

A pak už zbývá jen říci: "Dobrou noc, hezky se vyspi". Třeba i sám sobě.

  • Sdílet příspěvek

Odeslat komentář

Zuzana Steigerwaldová

Kouč a psychoterapeut

Pomáhám nalézat cestu ke spokojenému a svobodnému prožívání a při utváření souladu duše, mysli a těla.

Prohlédnout profil