You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Jakým myšlenkám věnujete svůj den?

Souhlasíte se mnou, že míru naší spokojenosti neurčuje tolik okolní svět, jako naše myšlenky? Naše myšlenky a posuzování dění okolo nás ovlivňuje naše emoce, neboli naladění. Udělat si inventuru svých myšlenek může být velmi objevné a třeba i prvním krokem ke změně (jak jinak než k lepšímu).

Myšlenky do určité míry ovládáme, hlavně při činnostech, kde kontrolovaně přemýšlet potřebujeme. Nejčastěji chceme-li se na činnost soustředit, a nebo si myšlenky vědomě navodit. Jiné je to při stereotypních činnostech a při dělání něčeho, kde se nesoustředíme. Myšlenky nám utíkají, kam si chtějí. Nebo spíš, kam nás to nutí. Mohou to být myšlenky příjemné a objevné. Často se nám ale stává , že velkou část dne myslíme a trápíme se věcmi, se kterými nic neděláme (aktivně je neřešíme), i když bychom mohli. Možná nemůže, protože si to ani neuvědomujeme.

Při inventuře myšlenek si můžeme všimnout i toho, zda je naše myšlení spíše pozitivní nebo negativní. Jak hodnotíme události, které se nám dějí a jaké myšlenky nám jdou hlavou. Zda vidíme a vnímáme sklenku vody spíše poloprázdnou nebo skoro plnou. Klást si otázku, jakým způsobem přistupujeme ke každodennosti. Jestli jsou naše myšlenky a emoce adekvátní situacím nebo ne. Zda nás vyčerpávají nebo naopak energii dodávají.

Myšlenky jsou mocné a není lehké je zkrotit nebo usměrnit. Myšlenky jsou naše, naší součástí a jsme-li v souladu, můžeme nad nimi mít dostatečnou kontrolu. Jsou odrazem, jakým způsobem přistupujeme k životu. Jsme-li nespokojení s okolním světem, snadnější cesta ke změně je začít u svých myšlenek.

Potřebujete-li podpořit a pomoci při hledání cesty, jak na to, dejte mi vědět.


#verimvesvezdravi
  • Sdílet příspěvek

Odeslat komentář

Zuzana Steigerwaldová

Kouč a psychoterapeut

Pomáhám nalézat cestu ke spokojenému a svobodnému prožívání a při utváření souladu duše, mysli a těla.

Prohlédnout profil