You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Jak na výmluvy

Každý je zná a všichni nějaké máme. Ničím dobrým pro nás nejsou, proto přináším pár tipů, jak s nimi zatočit. Myslím ony výmluvy, které nám brání postavit se zlozvykům, novým výzvám, začít se hýbat nebo zdravěji žít. Výmluvy jsou sice nevděčné, ale věrné přítelkyně. Dokážou být velmi kreativní. Lehce a dobře se jim věří a podléhá. Můžeme se na ně kdykoliv obrátit a ony nás snadno přesvědčí v zajetých kolejích. Boj s nimi je nelehký, ale vyplatí se vyhrát.

Co se za výmluvy skrývá?

Prvním krokem, jak jim úspěšně čelit, je podívat se na ně zblízka. Jinak řečeno, co se za výmluvou skrývá? Jakou naši stránku nebo pocit představují? Výmluvy nemusejí znamenat jen lenost, mohou být nepřiznaným strachem například z toho, že to nezvládnu. Podívám-li se na svou výmluvu (i zdánlivě objektivní důvod, proč něco nejde), mohu se k ní správně zachovat. Vím-li, co opravdu představuje, mohu ji porozumět . Zjistím-li obavu, mohu upravit příliš vysoké nároky.


Pojmenujme si je

Výmluvy většinou nechodí na mysl samotné, spřátelíme-li se s jednou, zveme další. Přiznejme si, co je skutečně nemožné a co je výmluva. Jednu po druhé si pojmenujme a dejme jim hranice. Dovolme si hledat možnosti, protože, kde je vůle, tam je moc.


Přiznejme si, že lehké to nebude

Každá změna (i ta k lepšímu) většinou bolí. Za každým úspěchem je dřina, bolest a překonání pomyslných limitů. Budeme-li to mít na paměti, nezalekneme se žádné překážky (protože překážky do života přece patří).


Jaké by to bylo bez výmluv?

Dovolme si barvitě představit, jaké by to bylo bez výmluv? Jak by se náš život změnil? Co všechno bychom dělali? Jak by nás to změnilo? Této myšlence věnujme dostatek času a vnímejme, co s námi dělá. Jak nám je?


Udělejme si plán

Štěstí přeje připraveným, proto je důležité mít předem připravený plán, který by měl být adekvátní našim silám, možnostem (všem, které nás napadnou) a měl by být jasně termínovaný. Ideální je viditelně zaznamenaný plán na celý týden.


Připravme si alternativu

Plán B se někdy hodí. Například, když prší nebo mám-li méně času. Každá chvíle se počítá (přesto si neodpustím poznámku: není špatného počasí, je jen špatně oblečený sportovec).


Respektujme své možnosti

Mějme na paměti, že klást si příliš velké a těžko dosažitelné cíle se nevyplácí. Většinou je vzdáme při prvním neúspěchu. Měli bychom respektovat svůj aktuální stav, kondici, časové možnosti. Podle toho nastavit cíl, který jsme schopni dosáhnout. Například pro začátek je skvělé, že půjdu 2x týdně na 30 minut běhat. Nezáleží na vzdálenosti, rychlosti, ale že jsem vyběhl ven. Až si budu jist, že bez výmluv vyběhnu ať se děje co se děje a třeba mě to začne těšit, mohu si stanovit např. minimální vzdálenost.


Odměňme se

Dokážeme-li vyhrát boj s nějakou výmluvou, užijme si výhru. Nejvíc tím, že si prožijeme radost z vítězství. Připomínejme si zkušenost a zažívejme další takové. Výmluvy brzy poznají, že u nás jim pšenka nepokvete. BEZ VÝMLUV ROZKVETEME MY.


#verimvesvezdravi

A jestli Vás po přečtení napadne nějaká výmluva, držím palce, ať s ní zatočíte.

  • Sdílet příspěvek

Odeslat komentář

Zuzana Steigerwaldová

Kouč a psychoterapeut

Pomáhám nalézat cestu ke spokojenému a svobodnému prožívání a při utváření souladu duše, mysli a těla.

Prohlédnout profil